Desáté výročí Cesi.sk ve zprávě TASR

klikem zvětšíte Desátým narozeninám našeho portálu věnovala Tlačová agentura SR krátkou zprávu, před níž redaktor TASR Erik Mader požádal editora Mgr. J. Výborného o „pár viet, v ktorých by ste zhodnotili 10 rokov webu cesi.sk ako hlavného webu českej menšiny na Slovensku“. Pro přesnost uvádíme celý rozhovor, z něhož část ve zprávě použil, v původním znění:

obr. TASR Je na Slovensku veľa českých internetových stránok?

Neviem. Výhodou internetu je, že nepozná hranice, takže ani doména .sk, .cz, alebo iná neprezradí, kto ju využíva. Naša stránka je najstaršia, pokiaľ ide o zameranie na českú menšinu v SR, a to v najširšom poňatí od dejín až po súčasnosť. V skutočnosti však vznikla už pred vyše jedenástimi rokmi ako ceskyspolek.sk pre potreby vtedajšieho Českého spolku na Slovensku, žiaľ, z rôznych príčin o ňu nebol záujem, preto od 1. augusta 2004 presídlila na súčasnú doménu cesi.sk. Odvtedy sa stále rozrastá o nové rubriky a zdroje informácií, hoci po grafickej stránke už dosť zastarala a potrebovala by „face lifting“. Pokiaľ viem, v súčasnosti prevádzkujú rôzne české menšinové združenia na Slovensku spolu štyri webové stránky, no z hľadiska rozsahu informácií sa od nás ešte len učia (menej slušní od nás jednoducho odpisujú).

Aký je záujem o českú menšinu na internetu a čo najčastejšie ľudia čítajú?

V ostatných rokoch sa návštevnosť stránky pohybuje približne na stovke záujemcov za týždeň. Nakoľko približne raz za týždeň sa snažíme stránku aktualizovať, obávam sa, že táto približne stovka sleduje našu stránku pravidelne, teda noví čitatelia už nepribúdajú. Čo v súvislosti s českou menšinou na Slovensku návštevníci najviac hľadajú, naznačuje prehľad hlavných tém za uplynulých desať rokov, ktoré sme vlani zostavili do jedného článku. Najčastejšie sa ich otázky týkajú administratívnych povinností, spojených s dlhodobým pobytom českého občana v SR, ale nájdu sa aj ľudia, ktorí sú prekvapení, že vôbec na Slovensku existujú nejakí Česi a české spolky, prípadne českí a slovenskí krajania vo svete hľadajú nové kontakty. Dokonca nás našla istá švajčiarska realitná kancelária, ktorá ponúka luxusné bývanie pre dôchodcov v ČR aj vo Švajčiarsku. Jej ponuku sme samozrejme tlmočili našim členom, no obávam sa, že ani české a už vôbec nie slovenské dôchodky nezodpovedajú tým švajčiarskym... V neposlednom rade našu stránku, ako najkomplexnejší a najrozsiahlejší súbor údajov o českej a moravskej menšine v SR, veľmi radi využívajú študenti slovenských univerzít, pre ktorých je táto téma, zdá sa, veľmi obľúbeným námetom ročníkových, bakalárskych či dokonca diplomových prác. Žiaľ, hoci sme pomohli (dúfam) už mnohým autorom, žiadnu ich hotovú prácu sme ešte nevideli. Pritom, ak by priniesla niečo nové, určite by sme to radi prezentovali aj verejne.

A dá sa v otázke českej menšiny na Slovensku nájsť ešte niečo nové, keď jej počet z roka na rok ubúda?

V tom máte, žiaľ, pravdu, ale je to historicky stále sa opakujúci cyklus asimilácie, kedy boli obdobia početného rastu českej populácie na území Slovenska a jej poklesu, kedy sa jej potomkovia prirodzene rozptýlili v majoritnej spoločnosti. Aj preto nikdy na Slovensku neexistovala súvislá oblasť s českým osídlením, hoci v stredoveku by sa prevažne české dediny našli. No k otázke, či sa dá prísť ešte s niečím novým. S prekvapením sme napríklad zistili, že názory historikov a etnografov o českej menšine v SR sa v mnohom stále opierajú o pohľad osvietencov 19. storočia, pričom mnohí netušili, že najstaršia zmienka o prítomnosti „Boemi“, teda latinsky Čechov, na území dnešného Slovenska sa nachádza už v najstaršej uhorskej kronike, ktorá dokonca tvrdí, že Česi tu žili ešte pred príchodom Maďarov. To sme zistili iba náhodou nedávno, keď preklad tejto najstaršej uhorskej kroniky vyšiel knižne. No našu pozornosť si určite zaslúži aj nedávna história a súčasnosť, lebo často sa zabúda na mnohé významné osobnosti, ktoré na Slovensku zanechali nezmazateľný „otlačok“, a preto považujeme za správne pripomínať ich dielo a pamiatku aspoň na našej webovej stránke...