Soutěž

OOOOčko

Očko Anny Jonášové vyhodnotila porota 2. ročníku předvánoční literární soutěže, kterou vyhlásilo Velvyslanectví ČR v Bratislavě pro neprofesionály, jako nejlepší, když první cenu neudělila. Přinášíme jej jako ukázku těm našim čtenářům, kteří také píší, nicméně dosud se neodvážili do této nebo podobné soutěže přihlásit. Podle informace kulturní atašé Velvyslanectví ČR Lenky Procházkové bude tato soutěž vyhlášena i letos na podzim…
Anna Jónásová

Stala sa strašná vec! bývalej rosničke, ktorá si po vypršaní zmluvy ešte občas zacvičila v Dobrých ránach komerčnej televízie, tej, čo minulý týždeň varila kuracie prsia na zelenine v relácii Čo chutí celebritám po popoludňajšom skvoši?, práve tej, ktorá sa rozišla s tým, no s tým ...., počkajte, hneď si spomeniem, veď aj vy ho dobre poznáte, skrátka, s tým modelingovým manažérom, čo sa mesiac predtým nechal vyfotiť na jachte s tou vyplastikovanou speváčkou, ktorá neuniesla prehru v súťaži o najkrajší dom roka a opila sa ako doga, pretože cenu nedostal jej desaťmiliónový domček v širšom okolí Bratislavy, ale nevkusne rekonštruované monštrum milenky známeho poslanca. My všetci vieme, o koho ide, veď, nakoniec, čo si budeme navrávať, pravda je taká, že celú opravu domu financoval on. Celé Slovensko si šušká, že tej koze ho daroval len naoko, aby bol pred ľuďmi akože chudobný, nemajetný poslanec. Lenže aj malé decko vie, že všetko je len rafinované klamanie nepriateľa, pretože on vlastní ešte to a ešte hento v tomto a inom meste. A je viac ako isté, že podplatil aj porotu ... Ale, neodbočujme!
Skrátka, tej vyslúžilej rosničke, čo si hneď po rozchode s tým modelingovým manažérom narazila známeho podnikateľa s dvoma zákonitými a troma nemanželskými deťmi, toho, čo vraj mal dočinenia aj s drogami a kedysi sa zaplietol aj s juhoamerickou mafiou, tej sa včera na oslave narodenín manželky prezidenta Slovenského zväzu synchronizovaného plážového opaľovania pustilo očko na pančuche. Situácia by nebola taká škandalózna, keby sa to nebolo stalo priamo pred objektívom kamery konkurenčnej televízie, ktorá našu exrosničku Roxanu márne dva dni prehovárala, aby u nich vzala moderovanie relácie o vplyve kozmického žiarenia na výskyt dvojčiat u žien v postreprodukčnom veku. Roxana, podľa jedného nemenovaného zdroja, ktorému sa v slabej chvíľke zverila a ktorý to hneď sotil do novín, sa napriek prebdenej noci nevedela rozhodnúť, či ponuku príjme.
Zatajila im, že už dala predbežný súhlas Národnému centru na výskum ušľachtilého využitia koní. Mala pre nich moderovať megakoncert, ktorý zorganizujú po vyhodnotení medzinárodnej súťaže v orbe klasickým pluhom so zapriahnutými poníkmi, na ktorom by mala vystúpiť aj istá zámorská speváčka, ktorá ešte nikdy nikomu neurobila takú výnimku ako im. Sľúbila, že za dobrý honorár preruší koncertnú šnúru po Európe, odskočí si zaspievať do Nižnej Viesky, dá reč nemenovanému časopisu, pochváli bryndzové halušky, zaklipká v hudobnej relácii inej televízie a vyfotí sa s prezidentom Národného centra pre výskum ušľachtilého využitia koní. Roxana mala byť s kamerou pri všetkom. Investigatívny redaktor poctivého bulváru to vyňuchal a konkurenčná TV pritlačila. Vytiahli akúsi zmluvu spred roka, kde sa zaviazala, že po skončení rosničkovskej zmluvy naskočí k nim ... Darmo vysvetľovala, že tá práca Roxanu nesmierne láka, moderovanie koncertov ju baví viac, ako akási suchá relácia o kozmickom žiarení a plodení detí bez sexu. Vždy túžila po konferovaní na live hudobných produkciách a chcela by pri tom chvíľu zostať, no teraz sa naozaj nevie rozhodnúť.
Nejde o peniaze, veď peniaze nie sú všetko, no tá príležitosť! Láka ju aj tá ich televízna relácia, nemôže povedať, že nie - nakoniec, bola by to dlhšia zmluva - istota v tomto neistom svete. Nemala by sa báť, veď programový šéf sľúbil, že do problematiky kozmického žiarenia a asistovanej reprodukcie ju zasvätia naslovovzatí odborníci. Ťažko sa rozhodnúť, keď sa ponuky hrnú. No, a ona si tieto džoby, ktoré mala takmer na dosah, pobabrala pre takú banalitu, ako je očko na pančuche! Roxana je strašne nešťastná, vie, že na oslave 18. narodenín manželky prezidenta Slovenského zväzu synchronizovaného plážového opaľovania urobila niekoľko fatálnych chýb, ktoré si teraz vyčíta.
Už vie, že v budúcnosti, ak vôbec nejaká budúcnosť ešte bude, musí na takú roztrhnutú pančuchu reagovať ináč: nevšímavo, distingovane, ako ozajstná dáma! Nemá zmysel upozorňovať na spustené očko na pančuche prítomné médiá, ktoré zákerne čakajú na vaše potknutie. Neplatí vždy, že jedna negatívna bulvárna informácia pomôže rozbehnutej kariére viac, ako sto pozitívnych správičiek. Čo sa stalo? Na tej oslave ju kamoška, len tak mimochodom, upozornila na očko na pančuche. Ona namiesto toho, aby situáciu šarmantne zaretušovala, spanikárila. Okamžite položila na stolík pohár šampanského, naslinila si ukazovák, vytiahla sukňu a snažila sa očko zastaviť. Bola to naučená reakcia, tak to robili na strednej, keď nemali poruke priesvitný lak na nechty a potrebovali pribrzdiť neposlušné očko. Roxana zabudla, že už nie je chudobná stredoškoláčka z Podlesia, ale dáma z veľkého sveta, celebrita, ktorá to chce niekde dotiahnuť. Keď zbadala, že po jej nohe kĺže zvedavá kamera nenávidenej konkurenčnej televízie, ktorá inokedy radšej nazerá do odhalených výstrihov prítomných dám a zachytáva v kompromitujúcej situácii, zasipela. Rýchlo sa vystrela, spustila vysokorozstrihnutú sukňu večernej róby, do ktorej u vychyteného módneho návrhára vrazila polovicu honoráru z fotenia na obal debutového cédéčka začínajúceho rokera Syrana Oštiepka a v panike prevrhla niekoľko pohárov s nápojmi.
Vedela, že by sa mala vzdialiť, ale ona tam stála aj vtedy, keď sa k nej priplazil moderátor konkurenčnej televízie a s hranou naivitou sa spýtal, či sú to pančuchy firmy, ktorej výrobky nedávno predvádzala v reklamnom šote, a ako je možné, že práve tie, podľa reklamy nezničiteľné, večné pančuchy, ktoré firma dodáva na trh v rôznych veľkostiach a ôsmich odtieňoch, nevydržia ani jednu oslavu? Čo môže k tomu povedať? Alebo si obliekla nejaké iné, lacnejšie pančuchy? A keď sú už pri jej novom vzťahu, neprekáža jej, že on má päť detí a už vystriedal v Bratislave všetko ochotné ... atď. a podobne? Roxana vie, že po tomto hroznom škandále sa môže rozlúčiť s moderovaním megakoncertu v Nižnej Vieske a konkurenčná televízia si tiež veľmi rýchlo za ňu nájde náhradníčku.
Zúfalstvo, ktoré dievčinu pochytilo, bolo neopísateľné. Chytila ju bulímia a za tri dni pribrala 23,8 dekagramu čistej váhy. Vyzerá to, že sa ju chystá opustiť aj nový partner, pretože, ako jej povedal do mobilu, jej nadváha sa mu už prestáva páčiť. Musí niečo robiť! Len čo! Na missku je stará, na modelku tiež. Školy na herectvo nemá, spievať nevie. Keďže je dievčina činu, nemala by dlho fňukať. Bude musieť popracovať. Mala by čo najskôr nadviazať nejaký nový, perspektívny vzťah, ktorému aféra s očkom na pančuche alebo pár dekagramov nadváhy nebude až tak prekážať. Potom bude zachraňovať svoj status celebrity: nemenovanému zdroju prikáže, aby ju s novou láskou nafotil pri vychádzaní z hotela. A možno, že aj otehotnie. Kým jej bruško bude fotogenické, prejde nejaký mesiac, no za pokus to stojí. Len ešte nevie, či sa má kvôli tomu vydať a čo by si v takom prípade obliekla? Tradičné biele šaty z Viedne, alebo maslový nohavicový kostým...? Roxana vystrela nohu, jedným ťahom si stiahla neviditeľnú pančuchu, stočila ju do klbka a presným zásahom ju vhodila do odpadkového koša.
Anna Jónásová